Strony

środa, 16 listopada 2011

BIM cz. 1


Kosztorysowanie i przedmiarowanie w technologii BIM


Pojawiające się na rynku coraz to nowsze i w związku z tym lepsze wersje oprogramowania klasy BIM takie jak np.: Autodesk Revit, Tekla Structures, Bentley Architecture, Graphisoft Archicad zmieniają diametralnie rynek inwestycji budowlanych. Dzięki takim programom zmieni się również sposób pracy biur zajmujących się kosztorysowaniem i przedmiarowaniem inwestycji budowlanych.

Dotychczas stosowane rozwiązania w tworzeniu kosztorysów opierają się na przedmiarze wykonywanym na dokumentacji projektowej w 2D. Przy pomocy programów typu nakładka na AutoCada lub też zdarza się nawet pracy przy pomocy kalkulatora i skalówki, pozycje przedmiaru są zliczane z każdego rysunku i umieszczane w arkuszu kalkulacyjnym. Przedmiary wykonywane w ten sposób mają szereg wad :

Pracochłonność – każdy element na wszystkich rysunkach musi być dokładnie obrysowany w programie do przedmiarowania bez możliwości kopiowania takich samych elementów. Jeszcze gorzej wygląda to przy przedmiarowaniu ręcznym gdzie podstawą są prowadzone dodatkowo notatki dotyczące zmierzonych już elementów i tych jeszcze do zmierzenia,

Duża wrażliwość na zmiany w dokumentacji – efektem wyjściowym do kosztorysu w podejściu tradycyjnym jest otrzymana w wyniku przedmiaru tabela zawierająca nazwy zmierzonych elementów oraz ich ilości. W momencie zmiany dokumentacji projektowej bardzo trudno zidentyfikować konkretne elementy na podstawie posiadanych danych. W przypadku dużych modyfikacji często konieczne jest ponowne wykonanie przedmiaru. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja gdy projekt powraca do kosztorysanta po np. półrocznej przerwie spowodowanej wprowadzaniem zmian w projekcie. Po takim czasie nawet najwięksi specjaliści mają problem z precyzyjnym wykryciem zakresu zmian projektowych i przeniesieniem ich do przedmiaru i wyceny. Najczęściej skutkuje to wykonaniem pracy od podstaw.

Duże prawdopodobieństwo błędu – niedokładna dokumentacja, brak wyobraźni przestrzennej oraz małe doświadczenie osoby opracowującej przedmiar czy też krótki termin wykonania często skutkuje wyborem drogi na skróty czyli stosowaniem uśrednionych wartości, które mogą wpływać na efekt końcowy.
Wszystkie wymienione wyżej elementy źle wykonanego przedmiaru robót skutkują obniżoną jakością kosztorysu, a w konsekwencji często problemami na etapie realizacji (opóźnienia, konflikty, zmiany w przewidzianym wcześniej budżecie będące konsekwencją przeoczeń). Jedyną możliwością poprawy jakości jest poświęcenie przedmiarowi dodatkowego czasu na sprawdzenie jego poprawności co znacząco wydłuża termin wykonania oraz konieczność zaangażowania dodatkowych zasobów.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania klasy BIM możemy w łatwy sposób uniknąć wyżej wymienionych wad. Aby to dobrze zrozumieć należy omówić pokrótce jak wygląda proces inwestycyjny w technologii BIM. Wirtualny model inwestycji najpierw powstaje w biurze architektonicznym, następnie przekazywany jest konstruktorom oraz instalatorom, którzy wprowadzają do niego swoją część projektu. Model wielokrotnie jest zmieniany aż wszyscy uczestnicy procesu projektowania dogadają się i zlikwidują kolizje. Można również stworzyć model od podstaw z rysunków 2D, mamy wtedy do czynienia z inżynierią odwrotną. Ten sposób jest najbardziej korzystny dla firm które nie mają oprogramowania BIM i mogą zlecić na zewnątrz firmie outsourcingowej zrobienie takiego modelu. Następnie z modelu generuje się raporty materiałów które służą do zrobienia przedmiaru.







Źródło: M.A,D. Engineers

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz