Strony

poniedziałek, 14 listopada 2011

Termomodernizacja cz.1



TERMOMODERNIZACJA - WSTĘP
Większość zasobów mieszkaniowych w naszym kraju to budownictwo z lat 60 i 70, kiedy to budownictwo wielorodzinne przeżywało rozkwit.  Jednak  budynki budowane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu swoimi cechami technicznymi i użytkowymi a także swoim wyglądem nie odpowiadają już współczesnym wymaganiom.
Od kwietnia 1998 roku obowiązują zmienione warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki. Między innymi zaostrzono wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej ścian budynków- między innymi obniżono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian o budowie warstwowej do 0,30 (W/m2K). Okazało się, że znaczna część polskiego budownictwa mieszkaniowego nie spełnia tych nowych norm.
To wszystko, a także ciągle rosnące ceny energii, spowodowało, że zaczęto zadawać pytanie jak ten stan poprawić. Jak ograniczyć straty ciepła? Jak obniżyć energochłonność istniejących budynków?
Odpowiedź jest prosta… należy wykonać termomodernizację, czyli szereg prac jak: docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropów, remont instalacji ogrzewania itp. mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku.
Analiza, jaką przeprowadziły instytucje badawcze na przykładzie około 200 budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach 1952- 1992, upoważnia do stwierdzenia, że już samo docieplenie ścian zewnętrznych, które spowoduje obniżenie wartości współczynnika przenikania ciepła do poziomu 0,30 - 0,25 W/(m 2 K), może dać realne obniżenie zużycia energii nawet o 24%. Wykonując kompleksową termomodernizację budynku można osiągnąć jeszcze większe oszczędności.
Podjęcie tego tematu pozwoli przybliżyć problem termomodernizacji budynków istniejących oraz udowodnić, że poprawa zarówno ich wyglądu zewnętrznego jak i kondycji finansowej jest realna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz